W galerii można przeglądać zdjęcia dotyczące renowacji Ołtarza.
Święta Barbara przyszła na świat w Nikomedii, w dzisiejszej Turcji, w czasach prześladowania chrześcijan. Była jedynaczką w pogańskiej rodzinie Dioskura, bogatego urzędnika. Ojciec zadbał o wychowanie i wykształcenie pięknej, bardzo zdolnej córki, wynajmując dla niej nauczycieli, wśród których znalazł się chrześcijanin. Poznawszy w tajemnicy przed rodziną nową religię, Barbara przyjęła chrzest i postanowiła poświęcić się Bogu, ślubując dozgonną czystość. Rozgniewany ojciec próbował siłą wydać ją za mąż za jednego z licznych adoratorów, ale Barbara trwała w swoim postanowieniu. Rozgniewany Dioskur bił i więził córkę, wreszcie w gniewie wydał ją rzymskim władzom jako chrześcijankę. Mimo tortur Barbara nie wyrzekła się wiary. W roku 305 skazano ją na śmierć przez ścięcie, a okrutny ojciec sam wykonał wyrok śmierci.
Ołtarz i obraz
Ołtarz i obraz świętej BarbaryPamiątką tego kultu jest Kronika Bractwa Świętej Barbary, przechowywana w archiwum parafii oraz ołtarz, wzniesiony w kościele przy północnej ścianie nawy. Wykonano go w 1739 roku, w stylu regencji, ze zwieńczeniem rzeźbiarskim z wizerunkiem Świętej Trójcy.. Dekorowany bogatą snycerką, pokryty złotem w płatkach, ołtarz zachwyca pięknem proporcji i kunsztem wykonania.
W centralnym miejscu ołtarza znajduje się wielki obraz olejny na płótnie przedstawiający świętą Barbarę.
Jedynie antepedium (środkowa rama w dolnej części), dostawione do ołtarza podczas powojennych napraw, nie pasuje do całości i psuje jego wygląd. Ołtarz jest bardzo zniszczony, drewno popękało, zaatakowały je owady. Złocenia odpadły wraz z warstwami osłabionej zaprawy. Płótno obrazu jest wiotkie, farba pokryta siatką spękań, nie trzyma się podłoża. Ołtarz wymaga natychmiastowej konserwacji.